Charzykowy geograficznie

Miejscowość

Charzykowy to miejscowość wypoczynkowa nad Jeziorem Charzykowskim (Łukomie), położona w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego.

Jej popularność związana jest z rozwojem żeglarstwa, to kolebka polskiego żeglarstwa. Obok letnich, uprawiane tu również sporty zimowe. W 1919 roku powstało z inicjatywy Ottona Weilandta pierwsze na ziemiach polskich Towarzystwo Żeglarskie.

Pobliskie Jezioro Charzykowskie jest drugim pod względem wielkości, po jeziorze Wdzydze, zbiornikiem wodnym w Borach Tucholskich.

Obecnie Charzykowy to duży ośrodek wczasowo-turystyczny. Latem odbywają się tutaj liczne koncerty muzyczne, m.in. festiwal folklorystyczny oraz festiwal piosenki żeglarskiej Shanties.

Główne dopływy to Brda i Czerwona Struga wpływające od zachodu oraz Strugi Jarcewska i Siedmiu Jezior uchodzące do jeziora na wschodnim brzegu.
W Charzykowach znajdują się liczne prywatne pensjonaty, hotele, [zakłady gastronomiczne] i ośrodki wypoczynkowe.

Atrakcją dla turystów jest kąpielisko z przystanią wodną i wypożyczalnią sprzętu.
Wolny czas można również spędzić biorąc udział w licznych imprezach kulturalno-rozrywkowych w miejscowym amfiteatrze im. Ottona Weilandta. W centrum wsi znajduje się kościół, poczta, policja, ośrodek zdrowia i szkoła z bazą noclegową oraz biblioteką publiczną.

Charzykowy mają doskonałe połączenie z Chojnicami i innymi miejscowościami wypoczynkowymi dzięki autobusom komunikacji miejskiej (MZK Chojnice - linia nr 1 i 7).


Zobacz Spacer po Charzykowach

 


Drukuj treść
Informacje powiązane:

Charzykowy geograficznie


Kontakt