Charzykowy bardzo dawno temu...

Miejscowość

Powrót

Początki żeglarstwa...

Podobno już w 1912 roku na Jeziorze Charzykowskim pojawiła się pierwsza żaglówka - przerobiona z łodzi rybackiej przez Ottona Weilanda, a potem coraz częściej pojawiały się następne – na których pływali głównie niemieccy przedsiębiorcy z pobliskich Chojnic. W 1912 roku, na Zaciszu, miejscowi Niemcy powołali Stowarzyszenie Żeglarskie – Wassersportfreunde. Od 1914 roku Charzykowy zamieszkuje rodzina Jana Gierszewskiego, która założyła tu pierwszą restaurację. W 1922 roku - 18 marca – powołano w Charzykowach I klub żeglarski w Polsce pod nazwą KLUB ŻEGLARSKI CHOJNICE, a jego prezesem został wspomniany wyżej Otton Weiland. Otton Weiland był autorem nie tylko pierwszej „charzykowskiej” żaglówki, ale i także autorem pierwszych bojerów. Od samego początku żeglarze KŻCh, mieszkańcy zarówno Charzyków jak i Chojnic, brali udział w różnych regatach krajowych i zagranicznych, a często wygrywając przynosili sławę naszej miejscowości. Po II wojnie światowej żeglarstwo w Charzykowach odradza się, a I powojennym prezesem KŻCh został Józef Kądziela. W tym czasie, w Charzykowach , powstał drugi klub żeglarski – „Kolejarz” , który działał do 1965 roku.

W kolejnych latach powstawały kolejne kluby, sekcje i zrzeszenia sportowe, z których każdy zajmował się głównie żeglarstwem, a charzykowscy żeglarze i bojerowcy coraz częściej zdobywali tytuły mistrzów Polski (ci pierwsi to: Lucjan Gierszewski, Henryk Januszewski, Józef Grzonka, Zygmunt Tarka). W 1958 roku z dwóch miejscowych kół LZS powstał Ludowy Klub Sportowy Charzykowy, który działa do dziś i przez wiele lat równie prężnie jak CHKŻ, który powstał
w wyniku połączenia się w 1970 roku KS ”Chojniczanki” i KSW ”Szkutnik” . W 1976 roku po raz pierwszy , a następnie także w 1977 roku, zawodnik LKS Charzykowy – Zbyszek Stanisławski zdobył na jeziorach Ameryki Pn tytuł wicemistrza świata w żeglarstwie lodowym. W 1979 roku ChKŻ zorganizował w Charzykowach Mistrzostwa Europy w klasie 420 (wygrała załoga ChKŻ - Wiesław Ossowski i Grzegorz Grau). W kolejnych latach kolejne tytuły mistrzowskie – głównie w żeglarstwie lodowym, zdobywali: Andrzej Dalecki i Zbyszek Stanisławski (LKS Charzykowy),a także Aldona Lewandowska – wicemistrzostwo Europy juniorek w Tallinie . Jak widać ta młodsza historia Charzyków jest nierozerwalnie związana z żeglarstwem, chociaż należy zdawać sobie sprawę również ze znaczenia innych atutów naszej miejscowości, o których nie należy zapominać … czyste powietrze, mnóstwo zieleni, wspaniale zorganizowana plaża i kąpielisko, mnóstwo ośrodków wczasowych, pobliska Funka ze znanym w całej Polsce ośrodkiem harcerskim, grzyby, ryby itd.

Opracowanie: Bożena Stępień


Drukuj treść
Informacje powiązane:

Charzykowy bardzo dawno temu...


Kontakt