Solidarni w żałobie! Z kijkami do Parku Narodowego Bory Tucholskie.

Co się dzieje!

Powrót

2010-04-19 Znowu sprzątaliśmy brzegi jeziora!

Członkowie Stowarzyszenia "Charzy..." kolejny raz brali udział w akcji sprzątania brzegów Jeziora Charzykowskiego.Razem ze strażakami z Charzyków sprzątali brzegi wzdłuż promenady, inni: np. "Szansa" z Tomkiem Bieskiem, pracownicy lasów państwowych i PNBT,PZW, itp. sprzątali pozostałe brzegi jeziora. Przypomnijmy, że to akacja organizowana i koordynowana przez Zaborski Park Krajobrazowy i Chojnicki Klub Żeglarski.

Jesteśmy zdeterminowani, ale jednocześnie wściekli na "społeczeństwo", na tzw. miejscowych i turystów również! Ohyda i najgorsze świństwo!
Mocne słowa to za mało, bo to co ludzie wyrzucają do wody i tak po prostu zostawiają na brzegach jezior, rzek i w lesie to jedynie rozumieją Ci, którzy muszą to wyciągać, zbierać,itp. Marzymy o dniu, kiedy będzie szansa ukarać tych, którzy śmiecą! Marzymy o dniu, kiedy w lesie i nad jeziorem nie będzie butelek, pampersów, puszek i OPON samochodowych, starych kanap i lodówek oraz ciągle niestety resztek tzw. opakowań po materiałach budowlanych!

Od kilku lat na zebraniach sołeckich prosimy o zmianę w przepisach, bądź tylko o odpowiednio rygorystyczne podejście władz do tematu "śmieci pobudowlanych"! Dopominamy się, aby każdy rozpoczynający budowę domu stawiał tuż obok duży pojemnik na tzw. odpady pobudowlane, opakowania
po zakupionych materiałach, resztki styropianu, gruzu, itp. (a nie tylko zwykły kosz na śmieci!) Żadnych tłumaczeń, żadnej litości, powinien być duży pojemnik i koniec! Nie powinno być zezwolenia na budowę bez spełnienia tego warunku - obowiązku! Inaczej kara - grzywna i to spora! Na co więc czekamy?!

Jest jeszcze problem w tym, że często to MY sprzątamy tereny prywatne - myślę o lasach - i tak będzie w najbliższą środę. Nie musimy, ale to przecież wstyd przed turystami i nas samych również drażni taki brud! Proszę odpowiedzieć nam - do kogo należy obowiązek utrzymania czystości na tych terenach (w prywatnym lesie, na polu, na łące, itp)?

Sprzątamy także brzegi jeziora i lasy w okolicach dużych ośrodków wczasowych! Czy pracownicy tych ośrodków nie powinni czasami brać udziału w tych akcjach?
Słowa i pytania kierujemy zarówno do władz jak i mieszkańców okolicy - i z pewnością w imieniu wszystkich sprzątających ekip!

Na środę( godz.16.30 ) zapraszamy każdego, komu nie jest obojętny las... Nie udawajmy, że to nas nie dotyczy i nie udawajmy też, że nie wiemy o akcji! Do wiadomości tych, którzy nie zaglądają do Internetu - informacje wywieszamy także w gablocie k/ Punktu Informacji Turystycznej!

Bożena Stępień
fot. Sławomir Bocian (www.slaw.pl)


Fotogaleria:

Drukuj treść

Z kijkami do Parku Narodowego Bory Tucholskie.
Solidarni w żałobie!

Zobacz archiwum


Kontakt